Oferta edukacyjna Przewodnik dla uczniów i rodziców
Szanowni Państwo,
Po raz kolejny już przekazujemy w Państwa ręce przygotowany w Centrum Kształcenia Zawodowego w Kędzierzynie-Koźlu przewodnik edukacyjny dla uczniów klas VIII i ich rodziców dotyczący problematyki związanej z procesem dokonywania wyboru przyszłej szkoły. Znaleźć w nim można wiedzę w naszej ocenie niezbędną, by w sposób świadomy planować edukacyjno-zawodową przyszłość. Publikacja zawiera także wiele cennych wskazówek dla rodziców dotyczących wspierania dzieci w tym procesie, bowiem to oni pozostają pierwszym i często najważniejszym doradcą dla swojego dziecka.
Zależało nam na tym, by był to materiał w miarę całościowy i sygnalizujący przynajmniej najważniejsze aspekty związane z wyborem nowej szkoły. Wierzymy, że wesprze on zarówno rodziców, jak i pracę doradczą w szkołach.
Publikację tradycyjnie można drukować i wykorzystywać w obiegu szkolnym oraz przekazywać linki z dostępem do publikacji uczniom i rodzicom. Przewodnik znajdziecie Państwo jak zawsze także na naszej stronie internetowej www.ckzkk.pl w zakładce INFORMATOR (możliwość pobrania pliku i/lub przeglądania na stronie). Materiał dostępny jest pod linkiem:
http://www.ckzkk.pl/informator
Wiosną 2025 r. tradycyjnie przygotowana zostanie druga część publikacji zawierająca pełną ofertę edukacyjną powiatowych szkół na rok szkolny 2025/2026.
Z pozdrowieniami i wyrazami szacunku
Katarzyna Paprotny
doradca zawodowy Centrum Kształcenia Zawodowego w Kędzierzynie-Koźlu
Doradztwo zawodowe obejmuje wszystkich uczniów od klasy pierwszej do ósmej.
Wybór ścieżki edukacyjno-zawodowej nie jest jednorazowym wydarzeniem, a procesem, którego dokonuje się przez całe życie.
Preferencje zawodowe i zainteresowania wywodzą się z doświadczeń dzieciństwa i rozwijają się wraz z upływem czasu.
Na wybór zawodu wpływają przede wszystkim wartości, zainteresowania, mocne strony, czynniki emocjonalne, rodzaj i poziom wykształcenia oraz środowisko danej osoby.
W klasach I-VI szkoły podstawowej jest to orientacja zawodowa, której celem jest zapoznanie uczniów z różnorodnością zawodów na rynku pracy, rozwijanie pozytywnej i proaktywnej postawy wobec pracy i edukacji oraz stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających poznawaniu i rozwijaniu zainteresowań oraz pasji.
Wszystkie działania są nastawione na:
Rozwijanie zainteresowań uczniów, wzmacnianie wiary we własne siły.
Kształtowanie pozytywnego stosunku do pracy.
Poznawanie pracy w wybranych zawodach, szczególnie z najbliższego otoczenia.
Budzenie zainteresowań uczniów różnorodną działalnością zawodową ludzi, określanie jakie cechy musi posiadać przedstawiciel danego zawodu.
Rozwijanie zdolności manualnych, wyrabia nie nawyków systematyczności i obowiązkowości w szkole, zachęcanie do pracy w zespole.
Kształtowanie wyobrażeń i życzeń zawodowych.
Działania skierowane do uczniów klas VII-VIII szkoły podstawowej mają już charakter doradztwa zawodowego. Każda klasa w ciągu roku szkolnego ma 10 godzin zajęć lekcyjnych z zakresu doradztwa. W naszej szkole w tym roku szkolnym zajęcia prowadzi pani Dorota Rogulska.
Celem tych zajęć jest:
Przygotowanie uczniów do wyboru dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej.
Określenie własnych predyspozycji, cech osobowości, temperamentu, zainteresowań, talentów, mocnych stron i umiejętności.
Przygotowanie uczniów do podejmowania samodzielnych i trafnych wyborów edukacyjno-zawodowych.
Wszystkie działania zaplanowane na bieżący rok szkolny są opisane w Wewnątrzszkolnym Systemie Doradztwa Zawodowego, który jest dostępny w zakładce Szkoła/Dokumentacja .
Obejmuje on pracę indywidualną i grupową z uczniami, rodzicami, nauczycielami. Jest częścią planu wychowawczo-profilaktycznego szkoły.
Nadrzędnym celem jest wspieranie uczniów w wyborze dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej: wyboru szkoły ponadpodstawowej, planowania kariery edukacyjno-zawodowej oraz udzielanie wszelkich informacji na ten temat.